Nowe mapy Apple. W końcu konkurent dla Map Google.

Estimated read time 4 min read

dotychczas Mapy Google były lepsze!

Zwykle jeździłem z Mapami Google. To dlatego, że świetnie działa w nich wyszukiwarka, tak samo funkcja z aktualnym ruchem na drogach. Mieszkając na terenie aglomeracji katowickiej to ważne. I oszczędza dużo czasu. Tak samo na wyjazdach. Optymalna czasowo trasa z uwzględnieniem korków na drogach to świetna funkcjonalność. Dlaczego nie z Mapami Apple? Wyszukiwarka była nieakceptowalnie słaba dotychczas. A i live traffic jakby gorszy niż ten od Wielkiego G. No ale jest kwiecień 2023 i Apple wypuściło godną wersję map.

Najważniejsze nowości w mapach Apple 2023

  • nowa wyszukiwarka (w końcu działa jak powinna).
  • sygnalizacja świetlna w aplikacji Apple Maps w Polsce
  • znaki drogowe STOP
  • ograniczenia prędkości
  • czytelny widok 3D z odwzorowaniem budynków (nie tylko takich kulturowo zasłużonych jak Wawel)
  • wskazówki nawigacji używające języka naturalnego

Nowa wyszukiwarka Mapy Apple

Wyszukiwarka w aktualnej wersji działa jak powinna. Znajduje LIDL czy BP najbliżej mnie, a nie w miejscach przypadkowych. Jest intuicyjna i działa dokładnie w sposób jaki oczekuje.

Sygnalizacja świetlna Mapy Apple

Ważna rzecz. Po prostu widzimy skrzyżowania na których umieszczono sterowanie ruchem w postaci sygnalizacji świetlnej. Umożliwia łatwiejsze przewidywanie sytuacji na drogach – widząc, że za chwile masz „światła” odpuszczasz akcelerator 😉 (tak jest poprawnie), trochę paliwa zaoszczędzisz, trochę później zużyjesz klocki hamulcowe. Pomocne również w obcym, mało znanym terenie.

Znaki drogowe STOP Mapy Apple

Znak drogowy STOP (B-20). To najważniejszy znak drogowy moim zdaniem. Jego przeoczenie lub umyślne zignorowanie drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego. Pomysł, żeby wyświetlać znaki drogowe STOP w nawigacji jest świetny. I realnie zwiększa bezpieczeństwo. Znaki STOP wykorzystywane są też jako element nawigacyjni – lektor mówi: „(…)za znakiem STOP skręć w prawo(…)”.

STOP to ważny znak

Ograniczenia prędkości Mapy Apple

Oczywista wydaje się funkcjonalność, potrzebna, a jej nie ma na iOS w Google Mapsach. Tu już jest. I dobrze!

Nie wszędzie ograniczenia są, ale przynajmniej nie zauważyłem takich wprowadzających w błąd. Lepiej w tą stronę.

Czytelny widok 3D z dynamicznym zoomem Mapy Apple

Kiedy jedziemy z prędkościami do 30-40km/h, mapa jest przybliżana, żebyśmy lepiej mogli zapoznać się ze szczegółami. Wtedy mamy widok prawie idealnie „z góry”. Wraz ze wzrostem prędkości widok się oddala i nachyla, a na ekranie iPhone’a pokazuje się bardzo czytelny obraz mapy 3D, na której widzimy budynki w formacie trójwymiarowej bryły. Prezentowane są nie tylko kluczowe dla regionu budynki a (prawie) wszystkie.

Widok dla postoju i niskich prędkości oraz widok przy prędkości przejazdowej.

Najlepsze wskazówki głosowe jakich słuchałem w nawigacji

Nawigacja od Apple używa języka bliższego naturalnemu. Usłyszysz komunikat typu „(…)za znakiem STOP skręć w prawo(…)”. Asystent ma bardziej ludzką formę niż wszystko z czego dotychczas korzystałem (Google Mapy, TomTom, Renault).Asystent informuje o konieczności zajęcia odpowiedniego pasa, wykorzystuje znaki drogowe jako element nawigacyjny.

Oznaczenia dużego natężenia ruchu Apple Maps

duże natężenie ruchu

Mapy od Apple czy Google do nawigacji?

W końcu na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dotychczas była. Mapy Apple zrobiły wyraźnych kilka kroków w przód – zbliżając się do Map Google. Momentami je przewyższając. Która jest lepsza? To zależy od indywidualnych preferencji. Warto wypróbować oba narzędzia w końcu są porównywalne, wcześniej to Google Mapy były wyraźnie lepsze.

You May Also Like

More From Author