Goodride Z401 test długodystansowy 60 tysięcy km.

Estimated read time 5 min read

Czyli rzeczywista opinia o Z401 po 3 pełnych sezonach lato/zima.

Tak. Całoroczne opony Goodride Z401 są ze mną 3 lata. Przejechały na kołach 60 tysięcy kilometrów. We wszystkich warunkach pogodowych. Czas na podsumowanie – choć to jeszcze nie koniec cyklu życia tych opon.

Ile przejadę na oponach całorocznych Goodride?

Na ile wystarczają opony całoroczne Goodride?

Goodride zużycie Z401

Jakie jest zużycie opon całorocznych Goodride?

Zużycie opon całorocznych test długodystansowy

To pytania, które nasuwają się często przed podjęciem decyzji o zakupie opon całorocznych. To też pytania na które postaram się odpowiedzieć na podstawie własnego doświadczenia. Używam opon całorocznych Goodride na aucie Renault Megane IV Grandtour.

Zużycie opon od czego zależy?

Zużycie opon zależy od bardzo wielu czynników.
Na zużycie wpływ mają:

  • sprawność pojazdu – w tym elementów zawieszenia, zbieżności kół i geometria zawieszenia,
  • styl jazdy – dynamiczne przyspieszanie i gwałtowne hamowanie, agresywna jazda w zakrętach bardzo obciążają opony,
  • ciśnienie eksploatacji opony – nieprawidłowe zużyć może szybko opony, bardzo nieprawidłowe zniszczyć w chwilę (mechaniczne duże uginanie boku opony przy za niskim ciśnieniu degraduje w sposób drastyczny opony, 0,3 bar różnicy ciśnienia względem nominalnego powoduje prawie dwukrotne przyspieszenie zużycia opon)
  • niewyważenie kół wpływa na intensywność zużycia,
  • producenta i modelu opony – każdy model jest inny (skład mieszanki gumowej, układ klocków bieżnka), opony różnych producentów zużywają się z różną szybkością,
  • model i rodzaj pojazdu – opony inaczej zużywają się w kombi, inaczej w hatchbacku, a inaczej w SUVie
  • temperatura i promienie UV
  • chemikalia

Ile km przejadę na komplecie opon całorocznych?

To zależy od wielu czynników. W tym tych, które opisałem powyżej. Ja po 3 latach z oponami Goodride Z401 w rozmiarze 225/45R17 i przejechanych 60 tysiącach kilometrów mam jeszcze bieżnik o wysokości 5,3mm na przedniej osi i 4,6mm na tylnej. Opony zostają jeszcze na ten sezon, przed przyszłym sezonem zimowym zostaną wymienione.

Czystość narzędzia i nadwozia woła o pomstę – wybaczcie. Zdjęcia zrobione przy okazji przeglądu okresowego. Narzędzie pożyczone od mechanika na potrzeby artykułu.

wysokość bieżnika Z401 po 60tys. km

Opony oś przednia. Cały komplet przejechał w sumie 60kkm. Opony były rotowane osiami.

Z401 oś tylna po 60kkm
Opony Z401 na osi tylnej. Większość życia spędziły na osi przedniej. Cały komplet przejechał w sumie 60kkm.

Która opona zużywa się najszybciej?

Naturalnie najszybsze zużycie opon występuje na osi napędowej. Te na osi wleczonej zużywają się znacznie wolniej. To też dlatego ważne jest rotowanie opon. Przekładamy czasami (co rok, co pół, co jakieś zużycie) opony zamieniając je osiami. Te z przedniej osi wędrują na tylną. Celem takiego zachowania jest zachowanie równomiernego zużycia całego kompletu.

Czy 5mm bieżnika to dużo?

To wcale nie jest proste pytanie.

To dużo – do wartości granicznej regulowanej prawem czyli 1,6mm wysokości bieżnika jest bardzo daleko. Opona ma jeszcze większość swoich parametrów referencyjnych. To bardzo dużo wg tych, którzy kupują opony używane i myślą, że „mięsa jest jeszcze bardzo dużo”.

To mało – bo opona najlepiej radzi sobie* jak ma wysoki bieżnik . Najlepiej z odprowadzaniem wody czy błota pośniegowego spod czoła opony. Najlepiej chroni przed aquaplaningiem. Ma największy uciąg na śniegu. To mało bo to wartość bliska 4mm. To zalecana zdroworozsądkową wartość graniczna. Dlatego, że badania pokazują, że poniżej 4mm opony gwałtownie tracą swoje parametry trakcyjne.

*no, w prawie wszystkich scenariuszach – nie dotyczy to hamowania na idealnie czystym, suchym, ciepłym asfalcie – wtedy łysa opona jak kolano hamuje najlepiej

Odpowiedzi na pytania:

Ile przejadę na oponach całorocznych Goodride?
To zależy od wielu czynników. Podstawowe z nich wypisałem wyżej, przeczytaj. Ja przejechałem na Z401 dotychczas 60 tysięcy kilometrów i mają 5,3mm P/ 4,6mm T bieżnika. Tym samym jeszcze 10-15 tysięcy do bieżnika 4mm.

Na ile wystarczą opony całoroczne Goodride?
Mnie wystarczyły na 3 lata i 60 tysięcy kilometrów. Patrząc na dotychczasowe zużycie przejadę do wymiany jeszcze 10-15 tysięcy. Czyli opony Goodride Z401 wystarczą mi na 70 tysięcy km. Zakładając, że jesteś kierowcą podobnym do mnie z temperamentu, tras, masz podobne auto to zrobisz podobny wynik. Jeśli dbasz o auto jak ja, jeździsz spokojniej, masz lżejsze auto – to prawdopodobnie zrobisz jeszcze większy przebieg.

Jakie jest zużycie opon całorocznych Goodride?
W moim przypadku nadspodziewanie małe. Opony wystarczyły na 60 tysięcy kilometrów i 3 lata i mają 5,3mm P/ 4,6mm T bieżnika. Czyli cykl życia kompletu w moim przypadku to 70kkm. Nie widać na nich śladów mechanicznego zmęczenia, pęknięć, nierównomiernego zużycia.

Gdzie kupić Goodride?

moje opony kupiłem na Opomarket.pl

Czy warto kupić opony całoroczne, dla kogo takie opony są, jak zachowują się wiosną, latem, jesienią i zimą? To wszystko opisałem we wpisie poniżej.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours