Punkt. MP02 czyli minimalistyczny, bezpieczny telefon – recenzja

Estimated read time 6 min read

Czym w ogóle jest Punkt.? Jest to marka rodem ze Szwajcarii produkująca telefony komórkowe, która wyznaje prostą zasadę: Twoje dane są Twoje i nikt nie ma prawa się o nie upominać. Punkt. MP02 to telefon działający na bazie uproszczonego Androida Oreo, którego specjalnie zabezpieczył BlackBerry.

Punkt MP02 to nietypowy, niszowy, minimalistyczny i prosty w swojej fizycznej konstrukcji telefon, który daje dostęp tylko do najbardziej potrzebnych i podstawowych funkcji. Można z niego zadzwonić, można wysłać wiadomość, ale też skorzystać z timera lub budzika, kalendarza, notatnika czy kalkulatora. Telefon może służyć też jako hotspot do internetu. Obsługuje 4G. Obok Wi-Fi jest jeszcze Bluetooth 4.2, więc bez problemu podłączymy zestaw słuchawkowy. Jest Snapdragon 210. Jest tym samym GPS (choć jest niewykorzystywany). Baterię ładujemy przez USB type C. To dobra informacja. Dziś już wstyd ładować inną wtyczką z gatunku USB. Sama bateria ma pojemność 1280 mAh i ładować się daje prądem 5V 0,7A.

Punkt. MP02

Telefon Punkt. MP02 specyfikacja techniczna

Pamięć operacyjna: 2 GB RAM,
Pamięć na dane: 16 GB,
Procesor: Snapdragon 210,
Ekran: przekątna 2 cale, LCD, 320x240px,
Akumulator: pojemność 1280 mAh. nie ma szybkiego ładowania,
Karta SIM: pojedynczy nano-SIM,
Łączność: Bluetooth v4.2,
Łączność: Hot-Spot Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2.4 GHz,
Ładowanie: Złącze USB-C, obsługuje transfer danych USB 2.0;
W zestawie adapter na gniazdo słuchawkowe typu Jack 3,5 mm (9 cm),
GPS/AGPS, GLONASS, Galileo – wbudowane w Snapdragona, ale nieużywane i pozostające nieaktywne.
Pasma sieciowe GSM
4G: FDD LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8 ,12, 17, 19, 20,
3G: WCDMA 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19, 20,
2G: 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
Głośnik przedni,
Głośnik tylny głośnomówiący, z obudową o wysokim stopniu dyspersji,
Wzmacniacz mocy audio klasy K, maks. moc 1,5W,
Mikrofon tylny z redukcją szumów,
Alarm wibracyjny

Aplikacje wbudowane Punkt. MP02

SMS, słownik użytkownika, wiadomości w wątkach, monochromatyczne ideogramy, odbiór i wysyłka MMS,
Aplikacja Pigeon, umożliwiająca zaszyfrowane telefonowanie, oraz wysyłanie i odbieranie bezpiecznych wiadomości z zastosowaniem szyfrowania end-to-end przez sieć Signal – protokół Signal to bezpieczeństwo (najwyższe możliwe z tych, które znam), aplikacja Pigeon korzysta z jego protokołu, sama aplikacja nie jest preinstalowana i trzeba ją ręcznie zainstalować po uruchomieniu telefonu, myślę, że to jest killer-feature tego sprzętu i główny sens jego posiadania,
notatki z przypomnieniami,
światowy zegar z alarmem, stoperem i odliczaniem czasu,
kalendarz,
kalkulator,
system operacyjny Apostrophy (APHY version 1.1, w dniu kiedy odesłałem telefon z testów dostałem informację, że system dostępny już w wersji 1.2), zabezpieczony przed atakami, na bazie systemu Android Oreo, z unikalną ergonomią stworzona przez Punkt.

Punkt. MP02

Grupa docelowa użytkowników Punkt. MP02

Czy Punkt. MP02 to telefon dla dziadka? Absolutnie NIE. Z całą stanowczością.
Dla kogo to telefon?
To telefon dla Człowieka, który chce się odciąć od bodźców związanych z globalną pajęczynką zwaną Internetem.
To telefon dla Człowieka, który ma potrzebę zniknąć z lokalizatora na Androidzie czy aplikacji Znajdź na iPhone, czy nie mieć innych aplikacji zainstalowanych świadomie lub mniej na telefonie.
To telefon dla Człowieka, który wie to jak ważne jest poufność rozmów i chce z tego korzystać.
Grupa docelowa moim okiem jest sprecyzowana, specyficzna i wyraźna.

Punkt. MP02

Punkt. MP02 działanie

Telefon zapakowany jest w czarne pudełko. Z delikatną fakturą w postaci wersji konturowej modelu MP02 na nim. Jest z dobrych jakościowo materiałów. Nie wysuwa się jego dolna część samoczynnie po podniesieniu górnej (modne to ostatnimi czasy, a od lat w Jabłkofonach stosowane). Po otwarciu w zestawie podstawowym w dobrze dopasowanych wytłoczkach znajduje się telefon, papierkologia, narzędzie do wysuwania tacki SIM, kabel do ładowania. I tyle. Ładowarki brak. To wszystko opakowane w „zmniejszenie śladu ekologicznego i ilości elektroopadów”. Wiadomo.

Obudowa jest czarna. Wykonana z dobrej jakości tworzywa. Nie ugina się. Nie skrzypi. Klawisze są podświetlane i o dobrym skoku pracy.

Rozmowy są słyszalne prawidłowo. Głośnik główny jest odpowiednio głośny. Ma jakość typową dla rozmów telefonicznych.

Telefon nie gubi zasięgu w miejscach gdzie na drugim telefonie zasięg był.

Wyświetlacz ma przekątną 2 cali, a menu jest monochromatyczne. Całe. Przez to wyświetlacz przez recenzentów też jest tak przedstawiany. Jednak sam wyświetlacz nie jest monochromatyczny a kolorowy. Choć może lepiej żeby był mono. Kolory są odwzorowane słabo. Ale nie muszą być lepiej. Tu nie o to chodzi. Wyświetlacz wygląda mi na panel LCD o słabej czerni. Wyświetlacz jest pokryty warstwą oleofobową przez co nie łapie odcisków palców. Fajne.

kolorowy LCD Punkt. MP02Menu. Samo menu chodzi bardzo płynnie i przyjemnie się z niego korzysta. Jest też dobrze pomyślane. To ważne. Minimalistyczne, sterowane klawiszami – odwykliśmy od tego! – a mimo to wygodne.

Dla bezpieczeństwa możesz ustawić kod do wstukania każdorazowo po zablokowaniu klawiatury. Z rzeczy, które jeszcze sobie możesz ustawić to dzwonki. 🙂

Telefon nie ma fabrycznie języka polskiego. Nie ma go też w dostępnych aktualizacjach póki co.

Telefon MP02 Punkt. warto go kupić?

Telefon jest wyceniony wg materiałów producenta na 329€ bez podatków. Czy to dużo? Dużo. Czy za dużo? A czy bezpieczeństwo ma niską cenę? Jeśli zależy Ci na tym, żeby być offline, żeby Google, Apple czy inny Podmiot nie mieli danych ze swoich aplikacji o Tobie – to jest to rozwiązanie.
To telefon dla konkretnej grupy odbiorców. Wydaje się, że odpowiednio silnej. Choć nie najliczniejszej na świecie. To dział marketingu producenta musi dotrzeć do właściwych zainteresowanych telefonem. A może grupa docelowa jest całkiem inna? O tym możesz zdecydować sam.

A może by tak…?

Młodzież oderwała oczka od smartfonów, z którymi są już zrośnięci? I marketingowcy Punkt. właśnie tak to wymyślą – wykreują modę na feature-fony? To pokaże czas.

You May Also Like

More From Author