Resoraki Hot Wheels – kultowa zabawka

Estimated read time 4 min read

Resoraki HW historia.

Hot Wheels wymyślił Elliot Handler. Jego żona (Ruth Handler) wymyśliła lalkę Barbie. Dobrali się, kreatywni ludzie, co nie? Pierwsze resoraki HW pojawiły w 1968 roku. Zażarły pięknie. W pierwszym roku sprzedało się 16mln egzemplarzy. A dziś na świecie samochodzików HotWheels jest więcej (4 miliardy HW) niż prawdziwych samochodów. Do teraz wypuszczono na rynek ponad 25 tysięcy różnych modeli. Na FB są grupy miłośników marki a w internecie cała fanowska Wiki o HotWheelsach. Znajdziesz ją tutaj. Od 1968 roku resoraki Hot Wheels mają bardzo podobną cenę (przed podatkami). Wtedy to 98 centów. Teraz 1 USD. Pierwsze serie resoraków miały namalowany czerwony pasek wokół boku opon. Później z tego elementu zrezygnowano ze względów ekonomicznych.

Resoraki HotWheels co to?

Resoraki Hot Wheels to malutkie autka z nadwoziem wykonanym z metalu (lub częściowo z metalu), z plastikowymi podwoziem i kołami zamocowanymi na cienkich metalowych osiach. Są to najczęściej miniaturki realnych aut, oraz rozmaite prototypy i wytwory wyobraźni projektantów HW nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości. Czasami modele inspirowane są popkulturą – np. The Beatles Yellow Submarine, czy serie Batmanowe.

Ogólnie zabawka jest dość trwała, resoraki jako takie się trzymają kupy, mimo że Młody ich nie oszczędza. Bawi się i godnie i urządza Destruction Derby nimi. Wiem. Tak nie można ;-). Kolekcjonerzy zaś nie wyciągają modeli nawet z fabrycznych opakowań.

Jakościowo – jest przyzwoicie. Odwzorowanie detali i szczegółów – co najwyżej średnie.

Hot Wheels Renault RS01
Hot Wheels Renault RS01
Hot Wheels Renault RS01
Hot Wheels Renault RS01
Hot Wheels Renault RS01
Hot Wheels Renault RS01

HotWheels rodzaje

Resoraki są dostępne w wielu kategoriach zwanych tu seriami. Takie serie są tematyczne. Jest HW SCREEN TIME gdzie znaleźć możesz wcześniej wspomniane The Beatles Yellow Submarine Jest seria HW TURBO gdzie znajdziesz mocne uturbione, wzorowane na rzeczywistych pojazdach modele. Jest seria HW RETRO RACERS MINI COLLECTION i wiele wiele innych.

yellow submarine hotwheels
Yellow Submarine. Mnie nie podchodzi. A inni szukają.
Zielony klasyk
Zielony klasyk Honda Civic ’73. Ależ ja tą serię lubię!

Hot Wheelsy pod mój gust

Które z modeli ja lubię najbardziej? Uwielbiam motoryzację w klasycznej formie. Tradycjonalista ze mnie w paru dziedzinach życia. Tu też. Najbardziej podobają mi się realistyczne HW, które mocno przypominają istniejące modele. Lubię serie: HW TURBO, HW J-IMPORTS, HW RETRO RACERS. Zwariowane serie znacznie mniej (choć z małymi wyjątkami).

Impreeeeza
WRX. To też lubię!
Pod inwestycje?
Nie mogę się zdecydować czy mi się bardzo podoba, czy wcale. Nissan Silvia
HW VAN
Nissan Patrol. Lubię to!Doceniam pracę dużych nazwisk lepiących projekty HW, ale nie wszystko jest dla mnie. Jednym z najbardziej znanych projektantów Hot Wheels jest Larry Wood, który pracował w firmie Mattel przez ponad 40 lat i zaprojektował wiele klasycznych modeli, takich jak Bone Shaker i Twin Mill. Inni znani projektanci Hot Wheels to m.in. Phil Riehlman, Jun Imai, Bryan Benedict (wcześniej przez 10 lat projektował na zlecenie różnych firm samochodowych), Rob Matthes i Manson Cheung.

#kołostówki

Za stówkę możesz kupić HW sztuk 12. Kosztują w LIDL i PEPCO po 7,99zł/sztuka. Uważam, że to świetny drobiazg dla Starego i dla Młodego. Ewentualne zbieractwo też nie obciąża za bardzo budżetu. Jeśli Owoc Twych Lędźwi ma roczek to nadal możesz je kupować, a przekażesz jak będzie już Godny HotWheelsa. W internetach znajdziesz i dedykowane półki na HotWheelsy. Patrz tutaj.

HotWheelsy jako inwestycja?

Niektóre modele są warte spore pieniądze. Inne kupisz i sprzedaż z 3 krotną przebitką. Raczej nie stracisz. Szukaj cukiereczków jak ten czy ten. Parę świeżynek ma potencjał też napewno.

Hot Wheels nowości 2023

Wśród nowych modeli Hot Wheels na rok 2023 znajdują się między innymi:

INWESTYCJA HW
Jeden z moich ulubionych, nowość 2023. HW RETRO RACERS Dimachinni Veloce. Piękny! I z wyjątkowo efektownym malowaniem.

a oprócz tego:
Audi ’90 Quattro
Ford Escort RS2000
Pagani Huarya Roadster
70’s VAN
Nissan Skyline GT-R R32
Audi R8 LMS
Porsche 356
Ford GT Heritage Edition
Lamborghini Aventador J
Bugatti Chiron Super Sport
Młody zaś uwielbia tego Brickin’ Delivery. To jego najlepszy HW mówi.
To tylko wybrane z nowości. Wszystkie znajdziesz tu.

Świat Hot Wheels

Do serii HotWheels należą także tory, zestawy i gry. Mobilne i na PC. Ta na PC jest świetna – choć to materiał na osobny wpis.

HotWheels gra na PC
HotWheels gra na PC

Podsumowanie

Resoraka Hot Wheels choćby jednego w życiu powinien mieć każdy mały i duży fan motoryzacji. Zakup jednego budżetu nie zepsuje a wysondować czy to się podoba pomoże. Jak dobrze poszukasz to kupić za 7,99zł. Jak mniej dobrze to za 11,99zł. Statystyczny kolekcjoner ma 50 sztuk.

Mazda?
Mazda 1968 i bez rudej!

You May Also Like

More From Author