A może by tak kino w domu?

Estimated read time 5 min read

Projektor BenQ W750 DLP czyli obraz na ścianie pokoju

Wiosną pogoda w tym roku jest kapryśna. Są weekendy, które nie zachęcają do wyjścia z domu. A, że coś ciekawego robić lubimy – uzgodniliśmy w naszym 4 osobowym kociołku, że sprawdzimy czy choć trochę atmosfery kinowego seansu uda się nam ogarnąć w domowym zaciszu. Tak po taniości. Rzucając obraz na wcale nie białą nawet ścianę. Korzystając z 8 letniego, wyciągniętego z szafy projektora.

Uda się?

Jak mocny projektor do kina w domu?

Zastosowanie:
poniżej 1000 ANSI lumenów – zabawkowe projektory, raczej nie mają większego sensu, chyba, że w absolutnej ciemności, inne warunki to męczarnia.
1500-2500 ANSI lumenów – do kina domowego, pomieszczenie musi być doskonale zaciemnione lub tylko dobrze jeśli to ta górna część zakresu.
2000-4000 ANSI lumenów – do kina domowego, pogrania, pomieszczenie wystarczy lekko zacienić
powyżej 4000 ANSI lumenów – do wszystkiego. ale tu już tanio nie będzie.

BenQ W750 DLP to rzutnik, którego użyliśmy

Został zbudowany w oparciu o technlogię DLP.
Ma jasność 2500 ANSI lumenów.
Kontrast 13000:1.
Rozdzielczość natywną HD720.
Proporcje 16:9.

BENQ rzutnikDo rzucenia filmu na ścianie powinien się nadać.

Garść pozostałych ważnych parametrów to:
Złącze najważnejsze: HDMI.
Urządzenie nie ma WiFi, Androida.
Korekcja trapezu pionowa [w stopniach]: +/- 40
Obiektyw: F = 2.54 – 2.73, f = 18.18 – 21.84 mm
Zoom optyczny 1,2:1

BENQ rzutnik

Ma głośnik wbudowany. Ale można o nim powiedzieć tyle, że jest. Duża szansa, że te w laptopie są lepsze. Takiej jest jakości.

Samo urządzenie jest sprzed ery LED
Pobór mocy: 275W (typowy), Uśpienia <0.5W
Lampa: 210W

Kiedyś kosztował ~2300zł, teraz da się kupić używany za 500-1000zł.

Obejrzenie filmu z projektora multimedialnego w domu jest wyjątkowo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem.

Całkiem innym od takiego seansu na telewizorze.

Kinowe wrażenia:
Projektory multimedialne pozwalają na wyświetlanie obrazu na dużym ekranie, co przypomina atmosferę kina. Duży obraz (w naszym przypadku 3 metry poziomej szerokości) oznacza inne wrażenia wizualne, które mogą być znacznie bardziej przyciągające niż oglądanie na standardowym telewizorze.
Intymna atmosfera seansu:
Obejrzenie filmu z projektora w domu zapewnia bardziej intymną atmosferę niż w kinie. Możesz cieszyć się filmem w komfortowym otoczeniu swojego domu.
Elastyczność:
Dzięki projektorowi możesz oglądać filmy w dowolnym miejscu w domu – w salonie, sypialni czy nawet na tarasie, jeśli masz odpowiednie warunki. Też na 10 minut przed snem.
Spotkania:
Oglądanie filmów z projektorów multimedialnych może być świetną rozrywką podczas spotkań towarzyskich z rodziną i przyjaciółmi.
Rozrywka poza filmowa:
Projektory multimedialne nie służą tylko do oglądania filmów. Zapniesz do niego też konsole i pograsz. Partyjka Fifa na takim ekranie robi wrażeniee.

No i to, że możesz przy takim seansie leżeć w bokserkach i bez skarpetek co w kinie nie jest jeszcze uznawane za normę

GTA na ścianie
uooohoooo kino w domu

Obraz rzucamy na szarą ścianę w jednym z pokoi. Bez ekranu dodatkowego. Jego jakość jest bardzo dobra. Kontrast, odwzorowanie kolorów, biały jest biały. Absolutnie do budżetowego seansu kinowego wystarczająca.

Mój Dobry Kolega prowadzący Blog Dużego Analityka ma zrobić test projektora za 200zł. Od Alika. Bardzo jestem ciekawy jakie to cudo na nim zrobiło wrażenie.

Jaki projektor wybrać do taniego kina w domu?

Zwróć uwagę na trzy najważniejsze rzeczy:

Rozdzielczość: upewnij się, że wybrany projektor oferuje rozdzielczość co najmniej 720p (natywnie). Dzięki temu obraz będzie ostry i szczegółowy. Najtańsi pokazują jakieś cudowne rozdzielczości, które nic nie mają wspólnego z faktami.
Jasność: im wyższa jasność projektora, tym lepiej, szczególnie jeśli zamierzasz używać go w pomieszczeniu o dużej ilości światła naturalnego. Poszukaj projektora z jasnością co najmniej 2000 lumenów. To zapewni Ci bardzo komfortowy odbiór.
Złącza: upewnij się, że projektor ma odpowiednie złącza do podłączenia swoich urządzeń. Najczęściej HDMI Ci wystarczy.

No i poboczne:
Proporcje obrazu: sprawdź, czy projektor oferuje odpowiednie proporcje obrazu dla Twoich potrzeb. Standardowe proporcje to 16:9, ale jeśli zamierzasz oglądać filmy w formacie szerokokątnym, poszukaj modelu z proporcjami 16:10 lub 2.35:1. Choć wyświetlisz je na dowolnym projektorze, to nie wykorzystasz ich potencjału.
Żywotność lampy: lampy w projektorach mają ograniczony czas działania. Przed zakupem sprawdź, jak długo można spodziewać się działania lampy i jakie są koszty jej wymiany. Lampy kosztują zazwyczaj parę lub kilka stówek (zamiennik dobrej jakości do popularnego modelu).

Funkcje dodatkowe: niektóre tanie projektory (choć raczej te nowsze) mogą oferować dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany głośnik, możliwość korzystania z WiFi, czy wbudowany odtwarzacz multimedialny.
Pomyśl, czy te funkcje są dla Ciebie istotne.

You May Also Like

More From Author