Sposób na redukcję kosztów ogrzewania CO: Głowice termostatyczne SMART TUYA ZigBee

Estimated read time 6 min read

Rozsądne korzystanie z ogrzewania przekłada się nie tylko na komfort, ale może też na spore oszczędności, dlatego coraz więcej osób rozważa kupno inteligentnych głowic do kaloryferów. Tych na rynku jest sporo, głównie chińskich producentów. My do naszego kwadratu kupiliśmy zestaw składający się ze smartgłowic termostatycznych TUYA TER1 (do każdego pokoju), oraz bramki/centralki sterującej CEN-01. Zestaw zgodny w protokołem ZigBee

Czy korzystanie ze smart termostatów do kaloryferów się opłaca?

W naszym przypadku chodzi o mieszkanie w bloku, a rozeznanie na temat różnych rozwiązań robiłem już od kilku miesięcy. Ostatecznie kupiliśmy zestaw TUYA które testowałem od początku listopada, więc udało się już wyrobić sobie pewną opinię na ich temat. Inteligentny termostat to przede wszystkim wygoda. Jeśli dotychczas „odkręcałeś” kaloryfery dotychczas na całą dobę, dzień, lub noc, w sensownym czasie koszt ich zakupu Ci się zwróci się z racji mniejszych rachunków za ogrzewanie. Jeśli oszczędzałeś już wcześniej – jak pisałem wcześniej: wygoda.

Co trzeba kupić do zestawu smart termostatów do CO?

Najważniejszą informacją przed rozpoczęciem pracy z głowicami termostatycznymi Tuya jest to, że nie będą działały bez bramki. Urządzenie działa bowiem w łączności ZigBee (wersja 3.0), trzeba więc w tym standardzie dokupić także bramkę. Potrzebujemy dwóch rzeczy: samej głowicy + zgodnej z takim samym standardem bramki sterującej.

Zawartość opakowania TUYA TER1

Opakowanie zawiera w sobie głowicę termostatyczną, trzy adaptery do założenia na różne rodzaje zaworów w grzejniku, instrukcję obsługi. Na tą instrukcję to trzeba uważać. Korzystając z niej przy pierwszym uruchomieniu można… hmmm… nastrój sobie zepsuć. Instrukcja jest napisana bardzo licho. Pamiętaj też, żeby mieć dwie baterie AA zasilające urządzenie. Nie ma ich w fabrycznym zestawie.

Jak podłączyć głowice TUYA ZigBee WIFI

Poniżej duuuużo lepszy wideo manual do podłączenia niż ten drukowany w opakowaniu fabrycznym.


Zawartość opakowania TUYA CEN-01

Opakowanie zawiera centralkę sterującą, kabelek zasilający USB, instrukcję pierwszego uruchomienia.

Co to jest ZigBee?

ZigBee – specyfikacja protokołów transmisji danych w sieciach bezprzewodowych typu mesh, cluster tree. Sieci oparte na ZigBee charakteryzują się niewielkim poborem energii, niewielkimi przepływnościami (do 250 kbps) oraz zasięgiem między węzłami rzędu 100 m. Typowymi zastosowaniami się automatyka domowa, systemy alarmowe, systemy monitoringu. ZigBee to nie jest producent głowic termostatycznych – to standrad wykorzystywany przez producentów. Kupisz dużo urządzeń zgodnych z tym standardem. Od głowicy termostatycznej po żarówkę.

Jaką apkę wybrać do sterowania urządzeniami ZigBee?

Aplikacji jest sporo. Liczą się na rynku dwie: Tuya SMART i Smart Life. Obydwie są dostępne w wersjach Androidowych i na Jabłkofony. Uczciwie obydwie są podobne. Jakby lepił je ten sam Stwórca. U nas na smartfonach Smart Life. Aplikacja ma wszystko co potrzebne do sterowania takim zestawem.

Aplikacje umożliwiają dowiązania użytkownika do naszego domu. Tym samym można sterować całością z kilku smarfonów. W profilach userów są predefiniowane uprawnienia. Możesz być Jedynym Wodzem, możesz uprawnienia pełne lub małe dać Owocom Twoich Lędźwi czy innym Współplemeńcom.

Można korzystać z podstawowego sterowania lub z zaawansowanych scenariuszy. Polecam to drugie rozwiązanie. Możliwości jest sporo. Przykładowe sprawdzisz na screenach poniżej. Programowanie danego scenariusza jest proste i polega na wypełnieniu kroków warunkowych na prostej zasadzie JEŻELI_COŚ zostanie spełnione to WYKONAJ_CZYNNOŚĆ (przełącznikiem może być harmonogram godzinowy, ale też lokalizacja (wychodzisz z domu, to urządzenia reagują), lub temperatura zewnętrzna czy temperatura w pomieszczeniu).

Aplikacja zrzut ekranu A:
W aplikacji Smart Life ustawisz proste scenariusze typu one-click realizujące zadanie np: kliknięcie załącza wszystkie głowice, kliknięcie wyłącza wszystkie.

Aplikacja zrzut ekranu B:
Możesz sterować osobno każdą z głowic.

Aplikacja zrzut ekranu C:
Ustawisz tu harmonogram godzinowy dla jednego lub wielu urządzeń

Aplikacja zrzut ekranu D:
Scenariuszy może być wiele. Tu ustawione: na godzinę przed porą wstawania uruchomienie kaloryferów, po budziku kaloryfery się wyłączą (bo bezwładność cieplna – i ciepło będzie jeszcze jakiś czas oddawane), potem po powrocie z pracy wieczorem kolejny cykl załączenia i wyłączenia grzejników.

głowica
Fizyczny montaż głowicy termostatycznej TUYA TER1 jest bardzo prosty. Jeden pierścień osiowo montowany na zawór w kaloryferze. I już. Jak masz niefart i masz inne złącze na kaloryferze – to skorzystasz z adaptera będącego częścią zestawu. I będzie podobnie prosto.

adaptera przyłącza TER1

Jak można sterować smart termostatem do kaloryferów?

Dwie główne metody. Wygodniejsza moim okiem to ta z wykorzystaniem smartfona i aplikacji. Mniej wygodna ale możliwa to panel dotykowy umieszczony na głowicy. Ten panel dotykowy wykorzystywany jest do pierwszego uruchomienia i połączenia z bramką sterującą. Jedna metoda dodatkowa (ale przyszłościowa) – możesz urządzenia podłączyć do agentów głosowych Google i Amazon. I możesz sobie wtedy z tymi urządzeniami komunikować się mową ludzką.

głowica smart termostatyczna

Dane techniczne

Specyfikacja techniczna głowicy:
Zasilanie: 3V (2 x 1,5V LR6 AA)
Trwałość baterii: 3-6 miesięcy, inne źródła mówią o roku. Sprawdzę i zaktualizuje tą informację.
Materiał nakrętki: tworzywo sztuczne
Sygnalizacja rozładowanej baterii: tak
Możliwość zwiększenia zasięgu: tak – poprzez zastosowanie repeatera REP-21
Zakres nastawy temperatury: 5-35°C
Aplikacja do sterowania: TUYA-Smart, Smart Life i wiele innych
Protokół, standard: ZigBee 3.0
Centrala potrzebna do zdalnego działania urządzenia, może obsłużyć do 15 głowic.

Specyfikacja techniczna centrali WiFi:
Pobór prądu: 5W (1A/5V)
Złącze: Micro USB
Temperatura pracy: 5°C ~ 50°C
Wymiary: ~60x60x15mm
Kolor: biały
Stopień ochrony: IP30.
Możliwość przyłączenia 15 głowic

Czy warto kupić smart termostat?

Dla wygody? Bardzo warto. Ułatwia życie. To lubimy. Wykrywa otwarte okno i na czas szybkiego wietrzenia mieszkania NIE otwiera zaworu grzejnika. To jest świetna rzecz!
Dla zysku na ogrzewaniu? To zależy jak korzystałeś dotychczas z regulacji ogrzewania. Jak w trybie always_on – to tak, jesteś w stanie ułożyć znacznie tańsze scenariusze gwarantujące jednak komfort termiczny
Na przyszłość? że co? Ano to, że cały świat idzie w stronę IoT. Prędzej czy później smartmieszkanie to będzie standard. Tu próg wejścia jest dość niski. Warto spróbować!

Głowice termostatyczne smart

You May Also Like

More From Author