Europejski Zielony Ład. Przemyślenia i komentarz.

Estimated read time 2 min read

Unia Europejska przyjęła właśnie pakiet usuwający silniki spalinowe z samochodów.
Tak, tak. Wcale nie tylko Diesla. Benzyna też.

Przyjęty pakiet „Fit for 55” zakłada szereg zmian prawnych, które doprowadzą do dużo większej redukcji emisji CO2 niż wcześniej planowano. Ustalono także graniczną datę, po której nie będzie można sprzedawać samochodów z silnikami spalinowymi zasilanymi paliwami Diesel i benzyna.

Dzisiejsze propozycja zakłada redukcję emisję CO2 w transporcie o 100 procent od 1 stycznia 2035 r.

No i co? Nie będzie już niczego?

Jeszcze nie. Dziś pomimo przyjęcia pakietu wniosków jeszcze nic się nie stanie. To co zostało ogłoszone to propozycje, które będą negocjowane przez państwa członkowskie. Żeby weszły w życie – muszą je zaakceptować wszystkie kraje UE. Już teraz Niemcy i Francja nie chcą tak rygorystycznych norm.

Dlaczego to złe? Moim okiem.

Konsekwencje będą szerokie. U nas w kraju jest sporo firm, które uczestniczą w łańcuchu dostaw elementów do silników spalinowych. To oznacza jedno. Redukcję etatów. Tego wydaje się nikt nie zauważać.

Mieszkasz w domu? Ok. Masz garaż (często), postawisz wallbox-a i gotowe. Ale wyobrażasz sobie osiedle z wielkiej płyty i tyle przedłużaczy ile aut?

Jak będzie finalnie? Albo wszyscy będziemy jeździć jak 5 letni chłopcy samochodami na baterie, albo będziemy w utrzymywać te nasze spalinowe wozidła w stanie umożliwiającym użytkowanie przez 50 zamiast 15 lat.

Pamiętać też trzeba o tym, że już teraz koszt super-szybkiego naładowania samochodu jest porównywalny z kosztem soku z dinozaurów potrzebnego na przejechanie takiej samej odległości.

Pamiętać trzeba też o tym, że teraz prąd nie jest obłożony opłatą dodatkową drogową i innymi składowymi ceny paliw kopalnych. Tak wiecznie nie będzie. Kiedyś dodadzą do tego podatki.

Odganiać jednak od spalinowych na bank będą.
Stawiam na sok z dinozaurów po 8zł za literek za 2 lata. Lipa, co?

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours